MVP - zkratka, která vám ušetři třetinu rozpočtu

MVP - zkratka, která vám ušetří třetinu rozpočtu

🚶‍♂️
  • projekty stojí spoustu peněz, protože si myslíme, že musí být úžasné - od začátku
  • MVP - minimální životaschopný produkt
  • dva cíle - osobní + pro zákazníka
  • nejrychlejší cesta - podívat se, co už máme a zlepšit to o jeden stupeň
  • jakýmkoli způsobem to dostat do testovatelné podoby → testovatelná = publikovatelná
  • a potom zlepšovat zase o jeden stupeň
  • Život je otevřená betaverze

Projekty mají tu nepříjemnou vlastnost se prodlužovat a prodražovat. Jsou trochu jako děti na vysoké, které se mají připravovat na skvělou budoucnost a ony přitom na vymýšlejí způsoby, jak se nechat vyhodit z kolejí. Ego v podnikání je jako teenager na tahu.

Problém nastává, stejně jako s vysokoškolákem, když když chceme všechno a hned. Představte si, že začínáte s podcasty a pro nahrávání potřebujete nejlepší studiové vybavení. Že začínáte fotit, a abyste vůbec začali, potřebujete vybavení za statisíce. Nebo že vytváříte svoji webovou stránku a musí být od začátku majstrštyk vysoce postavených profesionálů. Touha mít všechno perfektní vede jen ke dvěma věcem - potu všech zúčastněných a krvácení vaší peněženky.

Naštěstí existuje způsob, jak se tomu vyhnout.

Minimální životaschopný produkt

Anglicky “Minimal viable product”, to znamená takový produkt, který plní svůj hlavní cíl v mezích slušnosti … a to je všechno. A bohatě to stačí.

Představte si, že začínáte nový podcast. Hlásek ve vaší hlavě, že potřebujete profi nahrávací studio je Malé Ego, které vám nevěří, že to bez lepšího než skvělého vybavení zvládnete. Velké Ego by na druhou stranu nahrávalo na záchodě a bylo mu jedno, co si o tom posluchači pomyslí.

Jeden cíl pro každého

icon
image

Martin Skřivánek

Věřím, že marketing může pomáhat a být jednoduše dostupný pro každého. Vytvořil jsem Slow marketing, autentický a minimalistický marketingový směr nejmenšího odporu a největší radosti.

© Martin Skřivánek 2022